PÉČE O CHRUP

Základem zdravého chrupu je jeho důkladné očištění. Je nutné si uvědomit, že pro výborné očištění zubu je nezbytné používat měkký kartáček jednosvazkový a mezizubní kartáček, zubní nit, případně ústní vody (které fungují pouze tehdy, pokud působí na očištěný zub).


JAK ČASTO SI ZUBY ČISTIT?

Zuby by si měl člověk čistit alespoň jednou denně, ale velmi pečlivě, ideálně dvakrát. K největším chybám patří čištění zubů pouze na efekt. Uškodit může ovšem i čištění přílišné, používání špatné techniky čistění nebo nevhodných pomůcek.

VYTVOŘTE SI DOBRÝ NÁVYK

Důležité je vést k správné ústní hygieně děti už od prvních zoubků. I na mléčných zubech záleží a správně vytvořený návyk bude Vašim dětem dobře sloužit po celý život. Stav prvních zubů může totiž výrazně ovlivnit vývoj stálého chrupu.

SPRÁVNÁ TECHNIKA

Přiložte zubní kartáček na chrup těsně u dásně pod úhlem zhruba 45° (směrem k dásni). Štětinky kartáčku se tak ideálně dostanou i do žlábku mezi zubem a dásní. Provádějte pět až deset drobných krouživých či vibračních pohybů na místě. Posuňte se o zub dál a postup opakujte. Speciální péči věnujte i stoličkám, ke kterým je přístup obtížnější. Jejich plošky je třeba důkladně zbavovat zbytků stravy a plaku.

Používejte spíše mírné kroužení, štětinky kartáčku by se měly prohýbat jen mírně. Důležitý není tlak, ale správná technika. K vyčištění mezizubních prostor použijte speciální mezizubní kartáček. Jeho drátek zavádějte v úhlu, který Vám vyhovuje. Do úzkých mezizubních prostor doporučujeme používat dentální nit. Správně vyčištěný chrup nemá na povrchu plak a při dotyku jazykem je hladký.

I zdánlivě malý rozdíl ve sklonu štětin, držení kartáčku či prováděných pohybech může mít dalekosáhlý vliv na účinnost Vašeho čištění. A rada na závěr – čištění si první dny trénujte proti zrcadlu. Přestože se ze začátku může zdát obtížné a zdlouhavé, s praxí vše půjde mnohem snáz.